Ajka 2018

Ayka 2018

Big 5f551f3e eaf9 4bbb bb8d 256f91edc3ff
73
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 30 lis 2018 (2018-11-30)
  • Światowa premiera 18 maj 2018 (2018-05-18)
  • Gatunek Dramat, Obyczajowy
  • Kraj Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chiny
  • Reżyseria Sergei Dvortsevoy
  • Scenariusz Sergei Dvortsevoy, Gennadiy Ostrovskiy
  • Aktorzy Samal Esljamova, Aleksandr Zlatopolskiy, Polina Severnaya

Młoda imigrantka z Kirgizji, Ajka, nielegalnie przebywa w Moskwie. Od razu po urodzeniu niechcianego dziecka ucieka z porodówki, pozostawiając synka w szpitalu. Nie ma w Moskwie ani domu, ani przyjaciół czy bliskich; nie ma pieniędzy, nie ma pracy. Jedyne, co posiada to silny instynkt przetrwania.

Recenzje

85

Ten film to bardzo charakterna, ale i surowa lekcja empatii. Ajka to długość dźwięku cierpienia.


80

„Ayka” jest bolesnym filmem o życiu w beznadziei, jednak determinacja głównej bohaterki pozwala jej przetrwać za wszelką cenę.


67

Ajkę – filmowaną z bliska, w ciasnych kadrach, przez Jolantę Dylewską – ogląda się z rosnącą empatią, a jej historia, mimo jednokierunkowości, jest wciągająca.


60

Ajka broni się radykalnie nieprzyjemną formą. Kamera jest tak blisko bohaterki, że prawie ją dotyka. Niemal nigdy nie widzimy jej postaci w całości, cały czas pokazywana jest w zbliżeniach.


?

Film, który zapowiadał się bowiem jako dosyć typowa, konwencjonalna opowieść o "skrzywdzonych i poniżonych", otrzymuje bowiem oryginalny klucz stylistyczny, jest okrutną balladą o wykorzenieniu.


?

Chociaż swój film Dworcewoj wywodzi od prasowej anegdoty oraz statystyk na temat porzuconych w Moskwie noworodków, nie jest to ani twarda publicystyka, ani tym bardziej pornografia kobiecej gehenny.


Proszę czekać…