Dzika grusza 2018

Ahlat Agaci 2018

Big 8174b879 f537 480b b9eb 6bb0f0a9d8ff
70
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 10 maj 2019 (2019-05-10)
  • Światowa premiera 18 maj 2018 (2018-05-18)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Turcja, Macedonia, Francja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Szwecja
  • Reżyseria Nuri Bilge Ceylan
  • Scenariusz Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan
  • Aktorzy Dogu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yildirimlar

Bohater "Dzikiej gruszy", absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia.

Recenzje

85

W Dzikiej gruszy Ceylana jest dostrzegalna pewna tendencja kumulacji wrażliwości i problematyki poruszanej przez wielu twórców wywodzących się ze wschodniego kręgu kulturowego.


83

Chciałbym, aby stał się bohaterem następnego filmu Ceylana, choć szanse na to są niewielkie.


80

Piękna i głęboko humanistyczna historia trudnej relacji z ojcem i ambiwalentnym stosunku do własnych korzeni. Gdybym to ja wręczała Złotą Palmę, dostałaby ją właśnie fabuła tureckiego reżysera.


70

„Dzika grusza” jest filmem opartym na słowie: podawanym niezwykle swobodnie, naturalnie, ale jednocześnie wyjątkowo precyzyjnie.


70

„Dzika grusza” zdaje się mówić, że z pozoru złe wybory i decyzje mogą w ostatecznym rozrachunku wychodzić na dobre, a konieczność toczenia swego kamienia jest jedynym sensownym wyborem, jaki możemy podjąć.


70

"The Wild Pear Tree" to kreślony z cierpliwością portret świeżo upieczonego absolwenta pedagogiki, który wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji.


50

Dzika Grusza to utwór sięgający po metafizykę i delikatne tkaniny do stworzenia historii. Tym razem jednak reżyserowi strategia, którą przyjął nie sprzyja. Drzewko zaczyna gnić.


50

Ja zdecydowanie poczekam do momentu, w którym Ceylan przypomni sobie, że kwintesencją kina jest elipsa - a wtedy prawdopodobnie nie będzie miał sobie we współczesnym kinie artystycznym równych.


Proszę czekać…