Czarne Bractwo. BlacKkKlansman 2018

BlacKkKlansman 2018

Big 9b7ed7d0 86e6 4dbd a3f2 75d20e7823a4
70
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 11 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
3
Negatywne
0
  • Polska premiera 14 wrz 2018 (2018-09-14)
  • Światowa premiera 14 maj 2018 (2018-05-14)
  • Gatunek Dramat, Kryminał, Komedia, Biograficzny
  • Kraj USA
  • Reżyseria Spike Lee
  • Scenariusz Spike Lee, Charlie Wachtel
  • Aktorzy Adam Driver, John David Washington, Alec Baldwin

Czarne Bractwo Blackkklansman to prawdziwa historia w reżyserii znakomitego filmowca Spike'a Lee. Jest początek lat siedemdziesiątych, a Ron Stallworth (John David Washington) jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, Stallworth odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltracje Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Flipem Zimmermanem (Adam Driver) tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu. Udowodnili rasistowskie działania organizacji, uniemożliwili dokonanie zamachu, w którym mieli zginąć ludzie.

Recenzje

80

Czarne Bractwo. BlacKkKlasman wciąga tempem opowieści, intryguje ciekawymi bohaterami. Bawi, ale jednocześnie daje dość wyraźny bodziec do zastanowienia się nad współczesnym światem.


80

Kino reagujące na irracjonalizmy wzajemnego wypraszania się ludzi z planety opowiadające językiem czasami równie irracjonalnym, ale nie dla efekciarstwa, a dla niesamowitego efektu twórczego.


80

Konstrukcyjnie oparty na blaxsploitationowej standardowej formule, w której dwie klasyczne sylwetki zostają postawione w konkretnych kryminalnych okolicznościach, dopychając uroczo niezręczne klisze na każdym kroku, co, zaskakująco, wypada w Klans...


70

Jeżeli nawet nie mówi w tym temacie niczego nowego i zbyt łatwo przychodzi mu rzucanie politycznych frazesów, to nadal jego film potrafi zachwycać dezynwolturą i humorem, który dla „sprawy” może zrobić znacznie więcej niż nie jeden marsz czy wypow...


70

“Blackkklansman”, choć dobry, poprowadzony jest już w bardziej klasyczny, “zwyczajny” sposób, emocje i sposób na przykucie uwagi widza, odnajdując w samym temacie dzieła, a nie rozwiązaniach formalnych.


67

Nieprzeciętne kino, stworzone z pasją i energią, ale trochę grube.


60

Z filmu wynika jednak, że czarni, kobiety, geje i Żydzi powinni się zjednoczyć, kładąc kres panowaniu nacjonalistów. W sumie czemu nie? Tylko co na to drodzy biali ludzie?


60

"Czarne bractwo. "BlacKkKlansman" nie jest w pełni udanym filmem. Czy spełnionym - to inna sprawa.


60

Zdecydowanie wolę film Spike'a Lee w tych sporych fragmentach, gdy jest przebojową, dowcipną satyrą, aniżeli bezpośrednią, ostentacyjną i opowiadaną w grobowym nastroju agitką. Nawet jeśli zaangażowaną w naprawdę słuszną i ważką sprawę.


?

To jednostronny, nieskrywany przekaz polityczny, uderzający w retorykę Donalda Trumpa. Nawet, jeśli zgadzamy się z poglądami reżysera, to zwyczajnie ten epilog artystycznie ma się nijak do reszty dzieła.


?

Ze świecą szukać filmu, który jest zaangażowany społecznie i politycznie w tak nieoczywisty sposób.


Proszę czekać…