Kafarnaum 2018

Capharnaüm 2018

Big ff5979bd 7b8b 4348 a2fe 189076fccd16
78
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 12 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
10
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 22 lut 2019 (2019-02-22)
  • Światowa premiera 17 maj 2018 (2018-05-17)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Liban, Francja
  • Reżyseria Nadine Labaki
  • Scenariusz Jihad Hojeily, Michelle Keserwany
  • Aktorzy Zain Al Rafeea, Nadine Labaki, Yordanos Shiferaw

Rodzice mogą wyrządzić swym dzieciom wiele różnych krzywd, od czysto fizycznych, które zamieniają się z biegiem czasu w blizny wspomnień, po psychologiczne, których echa potomkowie odczuwają przez wiele lat, nierzadko do samego końca. Co jednak muszą zrobić dziecku rodzice, by to postawiło ich na sali sądowej, pozywając za to, że w ogóle mieli czelność je spłodzić? Odpowiedź na to pytanie jest nieoczywista. Wybrzmiewa zarówno w wąskich uliczkach bejruckich slumsów, w których każdy może być każdemu wilkiem, nawet jeśli chwilę wcześniej był przyjacielem, jak i w amalgamacie twarzy życiowych rozbitków, których spotyka na swojej drodze główny bohater, prawdopodobnie dwunastoletni Zain. Prawdopodobnie, bowiem żyjący poza krawędzią ubóstwa rodzice nie zarejestrowali jego narodzin w urzędzie, a kolejne porody, które obecnie trudno zliczyć, wypaczyły postrzeganie czasu. Niestety, w świecie, w którym Zainowi przyszło się urodzić i dorastać, takie sytuacje są na porządku dziennym.

Recenzje

100

"Kafarnaum" jest godnym rywalem "Romy" i "Zimnej wojny", z którymi walczy o Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


85

On otworzył mi oczy na rzeczy, o których nigdy nie chciałem wiedzieć. Wstrząsnął mną i zostawił w kawałkach w sali kinowej. I o takich filmach pamięta się latami.


80

Niezwykle charyzmatyczny Al Rafeey przyciąga uwagę i zasługuje na największe laury uznania. Jego Zain staje się ostatnim sprawiedliwym, który rzuca wyzwanie światu.


80

W Kafarnaum oglądamy ekstremum, ale bez konceptualizacji i trzymania historii na smyczy.


80

„Capharnaum” libijskiej reżyserki Nadine Labaki, prezentowane w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes, ma potencjał stać się Czarnym Koniem tej edycji imprezy.


80

Kafarnaum określiłbym mianem kina przeszywającego serce. Ten film uderza i zagnieżdża się w człowieku.


80

W Libanie film ma być pokazywany politykom, aktywistom i pracownikom socjalnym. A gdyby tak podobne seanse w Polsce? Warto obejrzeć, zanim powie się choć jedno słowo o biedzie i uchodźcach.


70

„Kafarnaum” to film o potężnej sile oddziaływania. Porażający nie tyle sposobem opowiadania, co raczej tym, co pokazuje.


70

Tak po ludzku to bardzo wzruszające kino, ale nie pocieszające. Zain być może był w stanie odmienić swój los, ale to jedna osoba, tylko jedni dziecko, a jest ich przecież dużo więcej.


70

Film Labaki zbudowany jest właściwie z samych stylistyczno-fabularnych paradoksów. Są one źródłem jego siły, lecz czasem bywają także przekleństwem.


60

Labaki może nie przywraca wiary w interwencyjne kino społeczne, ale udaje jej się opakować ważną treść w atrakcyjną narrację, będąc blisko bohaterów i korzystając z bardzo prostych środków, a to w ostatnich latach nie udawało się nawet takim mistr...


?

"Capernaum" Nadine Labaki to jedno z tych filmowych zdarzeń. Pół seansu przepłakałam, drugie pół spędziłam wpatrzona w ekran, bez ruchu.


Proszę czekać…