Zimna wojna 2018

2018

Big 061e9dd0 f6da 4c54 883d 1efede47b642
80
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 22 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
19
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 08 cze 2018 (2018-06-08)
  • Światowa premiera 10 maj 2018 (2018-05-10)
  • Gatunek Dramat, Romans
  • Kraj Francja, Polska, Wielka Brytania
  • Reżyseria Paweł Pawlikowski
  • Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
  • Aktorzy Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza

Tym razem twórcy nagrodzonej Oscarem Idy przeniosą nas do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozegra się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Recenzje

100

Piękne wizualnie, przejmujące treściowo, kapitalnie zagrane dzieło miłości do człowieka i kina jako medium. Pawlikowski dobrem narodowym jest.


90

Przesłanie filmu jest jak najbardziej humanistyczne, stawiające w centrum jednostkę i jej potrzeby, krytykujące polityczne naciski oraz tworzone sztucznie granice.


90

To kino totalne, spełnione, niepodlizujące się widzowi, ale swoją bezpośredniością i wrażliwością błyskawicznie rozkochujące go w sobie.


90

Ambitne polskie produkcje nie trafiają się zbyt często, ale gdy zostaną pokazane na kinowych ekranach wprost deklasują konkurencję!


90

Za tą porywającą i burzliwą historią miłosną wymagającą wielu wyrzeczeń skrywa się opowieść o trudnej relacji z Polską. Nikt tak pięknie jak Pawlikowski w "Zimnej wojnie" nie wyraził troski i obawy o swoją ojczyznę, która niczym porzucona kochanka...


90

Przepiękna historia, doskonała reżyseria, fantastyczny aspekt wizualny i bardzo dobre kreacje aktorskie. Nic już więcej nie będę pisał, po prostu wybierzcie się do kina.


83

Nagroda za reżyserię, z którą Pawlikowski wyjechał z Cannes, wydawała i wydaje mi się ogromnie trafiona.


80

"Zimna wojna" sprawia wrażenie najbardziej osobistego dzieła Pawlikowskiego – także w tym sensie, że pozostaje świadomą deklaracją wiary w narracyjną potęgę kina.


80

„Zimna wojna” to chyba film, który spotka się z cieplejszym odbiorem zagranicą, bo w tej chwili jedyne negatywne opinie jakie zauważam pochodzą od polskich dziennikarzy, spodziewam się więc fali rozczarowanych głosów po polskiej premierze kinowej.


80

Po Oscarze za Idę Paweł Pawlikowski wszedł do ekstraklasy europejskiej reżyserii, Zimna wojna udowadnia, że nie był to przypadek a tylko jeden z kroków na drodze jego artystycznych sukcesów.


80

Niekoniecznie do bólu wiarygodny, ale przeszywający i wyrazisty obraz tragicznej i zgubnej miłości.


80

Elementem w imponujący wręcz sposób spinającym poszczególne wątki są genialne zdjęcia Łukasza Żala.


80

„Zimna wojna” rozpala zmysły i uśpione tęsknoty: za dawno niesłyszaną (nie tylko łemkowską) melodią, dzikim tańcem o świcie na barowej ladzie, pewnym typem kina, którego schyłek już niejednokrotnie głoszono.


75

Czytam w zagranicznej i krajowej prasie, że "Zimną wojną" Paweł Pawlikowski udowadnia, że zasłużył na Oscara; że jest artystą totalnym, twórcą na poziomie światowym. Nieprawda. "Zimną wojną" Paweł Pawlikowski niczego nie udowadnia. Bo nic już udow...


75

Wszystko ukazane oszczędnie, minimalistycznie, ale za to z niesamowitą mocą i przeszywającym uczuciem.


70

“Zimna Wojna” urzeka swoją prostotą i klarownym prowadzeniem historii, która wielokrotnie niesiona jest przez warstwę audiowizualną.


70

Jakby to powiedział Bogart - We will always have Paris. And Poland. And Yugoslavia.


70

Realizacyjny cukierek Pawła Pawlikowskiego, w którym zabrakło bardziej treściwego nadzienia.


70

Zimna wojna to precyzyjna kompozycja, która wydaje się zbyt wykalkulowana. Zachwyca magia obrazu, czar artystycznej bohemy, surowy krajobraz i intelektualny sznyt.


60

Filmowe środowisko - polskie spragnione spektakularnego sukcesu na imprezie pokroju Cannes, zagraniczne oglądające arthouse'owe kino na poziomie praktycznie tylko przy takich okazjach - dobrze przyjęło tę niedoskonałą "Zimną Wojnę".


?

"Zimna…" to film biorący pod uwagę spojrzenie zagranicznego widza, poniekąd idealny, by na jego przykładzie tłumaczyć, jak robić kino, które ma szanse na sukces za granicą.


?

"Zimna wojna" to także wizualna uczta dla oka. Czarno-białe kadry wyglądają przepięknie. Znakomicie koresponduje to z pozostałymi elementami filmu.


Proszę czekać…