Yomeddine. Podróż życia 2018

Yomeddine 2018

Big d54d3079 fc72 4d78 afb1 1d5688d900f0
72
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 4 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 05 kwi 2019 (2019-04-05)
  • Światowa premiera 09 maj 2018 (2018-05-09)
  • Gatunek Komedia, Dramat, Przygodowy
  • Kraj Egipt, USA, Austria
  • Reżyseria A.B. Shawky
  • Scenariusz A.B. Shawky
  • Aktorzy Rady Gamal, Ahmed Abdelhafiz, Shahira Fahmy

"Yomeddine" oznacza w języku arabskim "Dzień Sądu". Fragmentem, który najbardziej nawiązuje do tego pojęcia, jest scena wschodu słońca pod mostem, gdzie Rayes mówi Beshayowi, że "na Yomeddine, wszyscy będziemy równi". Wyleczony z trądu kopt Rayes i przygarnięty przez niego sierota Beshay po raz pierwszy opuszczają granicę kolonii trędowatych i ze skromnym dobytkiem przytroczonym do grzbietu osła wyruszają w podróż przez Egipt, by odnaleźć to, co zostało z ich korzeni, z ich rodzin. Konfrontują świat ze wszystkimi jego smutkami, trudnościami i chwilami łaski, w poszukiwaniu rodziny, swojego miejsca na świecie, odrobiny człowieczeństwa.

Recenzje

75

Film wzrusza bez sztuczek i podstępów narracyjnych. Naturalnie kieruje się wartościami zagłuszonymi przez konsumpcjonizm.


70

Podróżując z kamerą przez egipskie bezdroża, argentyński operator Federico Cesca z godną podziwu konsekwencją unika folderowego kiczu i stara się dostrzec w krajobrazie odzwierciedlenie emocjonalnego stanu bohaterów.


70

Shawky pozwala nam zajrzeć do życia Egiptu poza Kairem i turystycznymi kurortami, poza konfliktami politycznymi, nawet religijnymi.


?

Shawky pokazuje Egipt jako niebezpieczne i nieprzyjazne miejsce, gdzie trzeba uważać na obcych, ale też w naturalny sposób wyłuskuje przykłady ludzkiej dobroci.


Proszę czekać…