Sobibór 2018

Sobibor 2018

Big 299e8069 6874 49db bde2 082a43bf6005
56
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 5 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
1
Neutralne
3
Negatywne
1
  • Polska premiera 11 maj 2018 (2018-05-11)
  • Światowa premiera 03 maj 2018 (2018-05-03)
  • Gatunek Dramat, Wojenny
  • Kraj Rosja, Niemcy, Polska, Litwa
  • Reżyseria Konstantin Khabenskiy
  • Scenariusz Anna Tchernakova, Michael Edelstein
  • Aktorzy Konstantin Khabenskiy, Christopher Lambert, Maria Kojernikova

"Sobibór" opowiada historię ostatnich tygodni przed powstaniem oraz samego buntu. Do obozu trafia Aleksander Peczerski (Konstantin Chabieński), pułkownik armii radzieckiej schwytany na froncie wschodnim. Szybko staje się jasne, że jedynym sposobem na uniknięcie pewnej śmierci jest ucieczka z obozu. Po nieudanej próbie podjętej przez małą grupę osadzonych, komendant obozu (Christopher Lambert) podejmuje decyzje – za każdego więźnia, który spróbuje uciec, zabity zostanie jeden z pozostałych. Peczerski staje na czele konspiracji, której celem jest ucieczka wszystkich osadzonych. Utrzymanie planu w tajemnicy okazuje się trudniejsze, niż się wydawało, a postawa Peczerskiego przyciąga coraz więcej uwagi.

Recenzje

80

Konstantin Chabienski, będący dzisiaj jedną z największych gwiazd kina rosyjskiego, udźwignął brzemię, jakie spoczęło na jego barkach.


60

Całość ostatecznie pozostawia mieszane odczucia. Trzeba przyznać, że w Sobiborze obok pomysłów poruszających są też takie, które odbierają powagę produkcji (szczególnie kuriozalna rola Lamberta, który głównie się patrzy na kogoś).


50

Wydaje się, że film Konstantina Chabienskiego sprawdzi się najlepiej w ramach szkolnej wycieczki do kina – "Sobibór" to bowiem w dużej mierze film edukujący.


50

Melodramatyczna tandeta i symfonia makabry w slow motion.


40

Finałowa metafora to już ekstremalne przekroczenie rodem z najbardziej znanych obrazów spod znaku holokaustowego kiczu.


Proszę czekać…