Uczciwy człowiek 2017

Lerd 2017

Big 09350d23 d058 4862 ac98 a97208cb90ab
71
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 20 kwi 2018 (2018-04-20)
  • Światowa premiera 19 maj 2017 (2017-05-19)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Iran
  • Reżyseria Mohammad Rasoulof
  • Scenariusz Mohammad Rasoulof
  • Aktorzy Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim Adabi

Na twoim miejscu żyłbym w zgodzie ze swoim sąsiadem – słyszy główny bohater Reza, ale dla niego jest już za późno. Pobił Abbasa, który na zlecenie pewnej korporacji prawdopodobnie zatruł hodowane przez Rezę ryby. Teraz mężczyzna twierdzi w sądzie, że w bójce złamano mu rękę. Reza, mąż dyrektorki szkoły i ojciec marzącego o Xboksie Sahanda, będzie musiał walczyć ze skorumpowaną machiną administracyjną. Ale do kogo wnieść skargę? W irańskiej matni na każdym progu stoi urzędnik, a każdemu urzędnikowi trzeba zapłacić, by ustąpił miejsca. Kafkowski mat. Film Rasoulofa przybiera więc formę ciągu spotkań testujących cierpliwość petenta, odreagowującego je dopiero, gdy zanurzy się po nos w mlecznej wodzie. W sytuacji gdy każdy akt oporu odbija się na rodzinie, Reza będzie musiał się ugiąć bądź przenieść grę na wyższy poziom. Ponieważ – jak mówi jego siostra – która próbuje utrzymać się z tłumaczeń i wyciągnąć męża z więzienia: w tym kraju albo uciskasz, albo jesteś uciskany.

Recenzje

80

Z pewnością warto by bardziej przyłożyć do konstrukcji ostatniej części filmu, gdy akcja trochę niepotrzebnie się gmatwa i wikła w nie najlepsze fabularne rozwiązania.


80

Choć irański film jest jak uboga w wyraziste barwy historia opowiadana jedynie półgłosem, pointa może wstrząsnąć z mocą Oscarowych efektów specjalnych najlepszych hollywoodzkich produkcji.


70

Film Mohammada Rasoulofa nie jest wprawdzie dziełem doskonałym, ale i tak warto go obejrzeć.


70

"Uczciwy człowiek" pod koniec niepotrzebnie długo błądzi, zanim dotrze do finału, nie udaje się więc uniknąć momentów nużących. Na szczęście mocne zakończenie rozwiewa chwilowe zwątpienie w film Rasoulofa.


67

Miejscami przypomina się kino moralnego niepokoju z lat 70., zaś widzowie polsatowskiego "Państwa w państwie" mogliby wskazać podobne historie dziejące się współcześnie.


60

Film chce być skromnym, ale to nie znaczy że jest zwolniony z wyróżniania się w czymkolwiek. Po prostu, mówiąc uczciwie – już to widzieliśmy.


Proszę czekać…