Twarz 2017

2017

Big 3766f59e ca90 4c38 a503 fff633b1c5e8
64
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 18 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
9
Neutralne
7
Negatywne
1
  • Polska premiera 06 kwi 2018 (2018-04-06)
  • Światowa premiera 23 lut 2018 (2018-02-23)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Małgorzata Szumowska
  • Scenariusz Małgorzata Szumowska, Michał Englert
  • Aktorzy Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

Recenzje

80

Mocno osadzona we współczesnej polskiej rzeczywistości, bardzo dobrze zrealizowana (nie)komedia o braku tolerancji i paru innych ważnych rzeczach.


80

Szumowska wygrywa na całej linii, bowiem tę prawdziwą historię przenika aura bajkowej przypowiastki, która powoduje, że ta „polska” historia nabiera uniwersalnego, humanitarnego wymiaru.


75

Szumowska pokazuje w "Twarzy", że jako naród nie potrafimy poradzić sobie z krytyką. Jej kino w pewien sposób ma nas tego uczyć. Nawet jeśli najpierw każe nam się śmiać, a zaraz później płakać...


75

Jest w tym tragikomicznym filmie duży smutek, ale znalazło się też w nim miejsca dla nadziei, której przedstawicielką jest starsza siostra bohatera.


70

Twarz pokazuje bolesną prawdę o naszej mentalności i lęku przed nieznanym w mikroscenach, o których na długo będzie się pamiętać.


70

„Twarz” warto zobaczyć na własne oczy i dać się omamić kilku naprawdę świetnym sekwencjom oraz usłyszeć tekst, który pewnie wejdzie do kanonu cytatów polskiego kina. Mimo uchybień, Szumowska po raz kolejny wyszła z twarzą.


70

Szumowska, która po raz kolejny udowadnia, że potrafi po mistrzowsku opowiadać obrazami, jednocześnie elokwentnie i zrozumiale napełniać je znaczeniami, wytyka nam przywary jednak życzliwiej.


70

Szumowska opowiada o wspólnocie skazującej "swojego" na bycie obcym, o małej Polsce i dużych tematach, pozwalając sobie na tyle samo gorzkiej ironii, co śmiechu.


67

"Twarz" to współczesna baśń, śmieszna i straszna - jak na baśń przystało, która z pewnością podzieli widzów. Jedni krzykną: "Szumowska egzorcyzmuje Polskę!", inni docenią złożoną z dosadnych obserwacji próbę diagnozy naszych czasów.


60

Twarz nie jest filmem dla każdego, ale nie oznacza to, że jest to produkcja pozbawiona jakiejkolwiek wartości.


60

Twarz jest o szpetnej twarzy Polski, przy której nasz bohater swoją powinien się chwalić.


60

Szumowska ze swoją powierzchownością - nawet jeśli podszytą autentyczną fascynacją i ciepłem - pozostaje wyraźnie w tyle.


60

"Twarz” jest chaotyczną mozaiką składającą się z komiczno-tragicznych scen podszytych zarówno strachem, jak i pewną dozą romantyczności. Celnie definiuje polactwo, choć zdecydowanie zbyt grubą kreską.


60

Choć Twarzy daleko do najbardziej udanych obrazów Małgorzaty Szumowskiej, to i tak można ze spokojnym sumieniem wybrać się na seans tego filmu.


50

Potencjał, który znika pod warstwą grubo ciosanej groteski, tak skutecznie przykrywającej niemal każde wartościowe spostrzeżenie reżyserki. A szkoda, bo mogło być tak pięknie…


50

„Twarz” nie robi nic ponad powielania stereotypów i pogłębiania wzajemnych, klasowych i kulturowych, różnic – zamiast refleksji i próby zrozumienia, jedynie gardzi i wystawia na pośmiewisko.


30

Jest to – delikatnie mówiąc – męczące i potwornie niesmaczne, a przy tym wtórne, nieśmieszne i w dodatku spóźnione o dekadę.


?

Małgorzata Szumowska po raz kolejny daje prztyczek w nos polskiej mentalności. I po raz kolejny czerpie garściami z otoczenia.


Proszę czekać…