Niepoczytalna 2018

Unsane 2018

Big 1167a6c8 5a26 4b1c 9143 9a657aa6a081
55
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 10 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
3
Neutralne
4
Negatywne
3
  • Polska premiera 27 lip 2018 (2018-07-27)
  • Światowa premiera 21 lut 2018 (2018-02-21)
  • Gatunek Thriller
  • Kraj USA
  • Reżyseria Steven Soderbergh
  • Scenariusz Jonathan Bernstein, James Greer
  • Aktorzy Claire Foy, Joshua Leonard, Jay Pharoah

Thriller stawiający pytania o nasze postrzeganie rzeczywistości, siłę instynktu przetrwania i granice systemu, który powinien stać na straży naszego dobra. Młoda kobieta (Claire Foy – serial TV The Crown) wyjeżdża z rodzinnego miasteczka, by uciec od traumatycznej przeszłości i rozpocząć nowe życie. Gdy wbrew swej woli zostaje zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, musi stawić czoło swemu największemu lękowi. Nie wiadomo, czy wszystko, co ją spotyka, dzieje się naprawdę, czy też stanowi wytwór jej wyobraźni. Nikt jej nie wierzy i nie może lub nie chce pomóc. Nie ma więc innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce i wkroczyć do akcji niezależnie od tego, jakie mogą być konsekwencje jej działań – dla niej samej i dla ludzi z jej otoczenia.

Recenzje

70

„Niepoczytalna” miewa scenariuszowe potknięcia i zbyt szybko wyzbywa się początkowej wieloznaczności, lecz to nie przekreśla jej jako intrygującego thrillera.


70

Niepoczytalna to nowy film Stevena Soderbergha w pełni nakręcony iPhonem. Ta forma nie wnosi nic nowego, ale mamy do czynienia z dobrą produkcją.


67

"Niepoczytalna" - dzięki iPhone'owi zyskała na świeżości i oryginalności.


60

Takich produkcyjniaków emitowanych późną porą w rozlicznych telewizjach jako „ramówkowe upychacze” jest na pęczki. Niewykluczone, że koncept reżysera polegał właśnie na żonglowaniu śmieciowymi konwencjami.


60

Niepoczytalna jest odrobinę rozczarowująca. Zbyt wcześnie wszystko zostaje wyjaśnione, zostawiając widza na pastwę dość schematycznych postaci drugoplanowych.


60

"Niepoczytalna" powstała przy użyciu iPhone'a. To film-gadżet, film-ciekawostka. Film, który najwyraźniej powstał głównie po to, aby Soderbergh mógł udowodnić sobie i innym, że w swojej pracy potrafi bardzo zręcznie posługiwać się smartfonem.


50

Niczym rasowe kino klasy B, Niepoczytalna najpierw jest narwana i głośna, później snuje drętwe dialogi, finalnie próbuje nadmiernie epatować przemocą.


40

Niepoczytalna to thriller, który zamiast straszyć, śmieszy. Absurdalne rozwiązania przenoszą fabułę do ekstremum naginania rzeczywistości i uciekają od początkowo przyjętej konwencji zagubienia w przerażającej sytuacji.


40

Dodajcie bogaty arsenał cudownych zbiegów okoliczności i fabularnych mielizn, odejmijcie wiarygodność obrazu funkcjonowania jakichkolwiek instytucji, a wyjdzie Wam film, który zaprzepaszcza całą bogatą nadbudowę, by wyrobić byle szmirowatą normę.


30

Niepoczytalna to eksperyment znakomitego, bo takim niewątpliwie jest Soderbergh, twórcy. Niestety niezbyt udany. A całość zamiast zaciekawiać, a mogła to zrobić zarówno fabuła, jak i strona wizualna filmu, jedynie irytuje.


Proszę czekać…