Czerwona jaskółka 2018

Red Sparrow 2018

Big 96c3b198 f53c 465c bb54 14e3e2414777
55
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 12 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
6
Negatywne
2
  • Polska premiera 02 mar 2018 (2018-03-02)
  • Światowa premiera 19 lut 2018 (2018-02-19)
  • Gatunek Thriller, Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Francis Lawrence
  • Scenariusz Justin Haythe
  • Aktorzy Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts

Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) zmuszona zostaje do przyjęcia roli „jaskółki”, specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Uczy się używać swego ciała jako broni i robi wszystko, by nie utracić własnego „ja” w trakcie szkolenia, które zaprzecza godności człowieka. Udaje jej się stawić czoło niesprawiedliwemu systemowi i staje się bezcennym nabytkiem dla swych przełożonych. Jej pierwszym celem okazuje się Nate Nash (Joel Edgerton), agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu. Dwoje młodych agentów wpada w pułapkę namiętności i kłamstw, która zagraża ich przyszłości, międzynarodowym sojuszom i bezpieczeństwu obu mocarstw.

Recenzje

80

„Czerwona jaskółka” to film skomplikowany i niejednoznaczny. Myli się ten, kto próbuje ocenić produkcję od razu po seansie. Zwodzi i manipuluje, niczym Dominika Egorova w roli rosyjskiej agentki.


70

Czasami reżyser stawia na rozmach, ale nie rozprasza się tym i buduje dramaturgię oraz napięcie, bez ckliwości. Udaje mu się też stworzyć kino nieprzewidywalne w wielu momentach, nie idąc na skróty.


60

Czerwona jaskółka krąży i kołuje dookoła zajmujących wątków, ale potrzebuje zbyt dużo czasu, by efektownie wylądować.


60

Odważna rola Jennifer Lawrence nie wystarczyła do tego, by to przeciętne, ale i stylowe kino szpiegowskie przyniosło coś więcej niż poprawność.


50

Szpiegowski thriller z Jennifer Lawrence, która udowadnia, że nieobca jej sztuka uwodzenia widza.


50

Za mało, by ten lot nad jaskółczym gniazdem zaliczyć do szczególnie udanych.


50

Lawrence tak skupił się na pokazywaniu bohaterów i opisie świata stworzonego w powieści byłego agenta CIA Jasona Matthewsa, że kompletnie zaniedbał wszelakie zwroty akcji.


45

Twórcom zdecydowanie zabrakło odwagi w paru scenach, żeby był to seans godny zapamiętania.


40

Szkoda, że twórcy nie wysilili się bardziej, by nadać fabule wiarygodności.


40

Czerwona jaskółka jest jak kotlet sojowy. Z daleka nikt się nie pozna, ale już po pierwszym gryzie czuć rozczarowanie pogłębiające się z każdym następnym kęsem.


?

„Czerwona jaskółka” traci nieco w środkowej części, która potrafi znużyć ciągłymi scenami rozmów, knucia i pomysłów na to, jak by tu wykiwać drugą stronę.


?

„Czerwoną jaskółkę” jako swoisty sequel tamtego cyklu przyobleczony w odmienną szatę, która jak to pokazuje finalny rezultat, zdaje się nie pasować tak do figury aktorki, jak i reżysera, a w szczególności kreacja zdaje się być mocno przebrzmiała i...


Proszę czekać…