Viktoria 2014

2014

Big b9ff156d 6ac0 4355 b229 cfe2a33441e6
60
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 4 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 19 sty 2018 (2018-01-19)
  • Światowa premiera 19 sty 2014 (2014-01-19)
  • Gatunek Dramat, Familijny
  • Kraj Bułgaria, Rumunia
  • Reżyseria Maya Vitkova
  • Scenariusz Maya Vitkova
  • Aktorzy Irmena Chichikova, Daria Vitkova, Kalina Vitkova

Ludowa Republika Bułgarii, 1979 rok. Boriana jest w ciąży, ale nie chce dziecka, które urodzi się w komunistycznym kraju. Jej jedynym marzeniem jest ucieczka na Zachód. Niechciana córka jednak przychodzi na świat. Viktoria nie ma pępka, bo z matką nie łączyła jej nawet pępowina. Świetnie radzi sobie sama. Zostaje ogłoszona Dzieckiem Dekady i ku radości zaangażowanej ideowo babci staje się symbolem reżimu. Dorasta w konflikcie z Borianą, podporządkowując sobie otoczenie dzięki dobrym relacjom z samym Todorem Żiwkowem, przywódcą kraju, który obsypuje ją prezentami. Gdy 10 listopada 1989 roku system upada, a Żiwkow zostaje aresztowany, życie Viktorii wywraca się do góry nogami. Nowa sytuacja powoduje, że losy matki i córki znów się splatają, a Zachód okazuje się być całkiem blisko.

Recenzje

70

Vitkova jest konsekwentna w obranej stylistyce, cały film ma mocne i słabe momenty. Pomimo licznych symbolicznych scen nie traci tempa i potrafi intrygować.


70

Viktoria nie może do końca krzyknąć „Victory”, jednak to dzieło intrygujące, odważne i na pewno nieobojętne wobec świata, a nieskupione wyłącznie na forsowaniu swojej bardzo autorskiej wypowiedzi.


50

Witkowa ma dobre wyczucie groteski, zresztą pompatyczne rytuały real-socjalizmu są tak komiczne same z siebie, że nie trzeba talentu Berei, by je ośmieszyć.


50

Świat "Viktorii" jest tak sterylny, powtarzalny, wyprany z emocji i kolorów – patrzymy na niego przez filtr marzeń o mitycznym Zachodzie, którego nieosiągalność dodatkowo wyostrza poczucie marazmu i depresji.


Proszę czekać…