Czarna Pantera 2018

Black Panther 2018

Big 38cc7c8a ce92 42e1 b327 aeb172937e27
74
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 23 recenzje

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
18
Neutralne
4
Negatywne
0
  • Polska premiera 14 lut 2018 (2018-02-14)
  • Światowa premiera 29 sty 2018 (2018-01-29)
  • Gatunek Akcja, Sci-Fi, Przygodowy
  • Kraj USA
  • Reżyseria Ryan Coogler
  • Scenariusz Ryan Coogler, Joe Robert Cole
  • Aktorzy Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o

T’Challa po śmierci swojego ojca, króla Wakandy, wraca do rodzinnego kraju, by objąć tron. Wkrótce Wakanda zostaje napadnięta przez dawnego wroga. W obliczu niebezpieczeństwa młody władca zbiera sojuszników i robi wszystko, aby pokonać groźnego przeciwnika i ochronić swój dotąd pozostający w izolacji lud, jego kulturę i całą wysoce rozwiniętą technologicznie cywilizację. By udowodnić, że jest godzien miana króla, T’Challa jako Czarna Pantera staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.

Recenzje

100

Reżyser, dzięki lekkości prowadzenia fabuły i zamiłowania do poruszania społecznych kwestii na ekranie, stworzył dzieło o swoich czarnoskórych braciach dla zachodnich odbiorców kultury masowej.


100

Widowisko Ryana Cooglera jest dla kina superbohaterskiego tym, czym w zeszłym roku okazało się "Uciekaj!” Jordana Peele’a dla horroru: znakomitym filmem gatunkowym przepuszczonym przez filtr rasy.


90

Mocnymi stronami filmów Marvela są sympatyczne postaci, dynamiczna fabuła oraz zręcznie dawkowany humor. „Czarna Pantera” ma to wszystko, a dodatkowo jest prześliczną wizualną bombonierką.


80

Czarna Pantera to metaforyczna podróż w stronę korzeni naszej cywilizacji, a zarazem wytrawna diagnoza współczesności.


80

Jeżeli kierunek obrany przy „Czarnej Panerze” jest drogą, jaką zmierza Marvel to zdecydowanie jestem na tak.


80

Czarna Pantera samą swoją tematyką przeciera szlaki w kinie superhero, nie jest to jednak bomba w rodzaju pierwszej części Avengers, a bardzo dobrze skrojony spektakl w oryginalnej jak na MCU konwencji.


80

Elementy fantastyki naukowej, szpiegowskiego filmu akcji oraz kina superbohaterskiego zostają w „Czarnej Panterze” idealnie zrównoważone.


80

Ogromny sukces filmu wskazuje kierunek w jakim podąża Marvel, a mianowicie urozmaicenie swojego uniwersum poprzez dodanie różnorodnych bohaterów do ogranych już postaci.


75

"Czarnej Panterze" udaje się inna, ważniejsza rzecz - to film, który prawdziwie porusza. A umówmy się: jeśli dokonuje tego widowisko o superbohaterach, można dla niego znieść nawet nachalny product placement.


70

Czarna Pantera to barwne marzenie o zmianach. Na takiego superbohatera warto było czekać!


70

To jeden z wielu dobrych filmów Marvela, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale równocześnie daleko mu od ideału. Nie spodziewajcie się rewolucji czy nowej jakości.


70

"Czarna Pantera" to zdecydowanie krok do przodu, jeśli chodzi o świat przedstawiony i porzucenie typowych Marvelowskich zabiegów, jednakże jest to również kilka kroków w tył pod względem prowadzenia opowieści, akcji oraz czystej frajdy, jaka powin...


70

Marvel zbliża się dość szybko do punktu, gdzie solowe filmy zwyczajnie mogą się widzowi przejeść, bo niema w nich tak wielkich potężnych złych postaci.


70

Coogler wie też coś, o czym w Marvelu regularnie się zapomina: bohater jest tylko tak dobry jak jego przeciwnicy. Pod okiem reżysera Andy Serkis i Michael B. Jordan wybijają się ponad średnią.


70

Nie ma w tym kinie całkowitej lekkości i obojętności oraz kabaretu przemocy. Jest pewna alegoria w tej świetnej przygodzie, ale bez nieznośnie wypiętej piersi.


70

Nie jest to w żaden sposób wiekopomne dzieło, ale na pewno istotne dla gatunku - formuła filmowego Marvela dostaje spory zastrzyk unikalności.


67

Najlepszy film z uniwersum Marvela? Moim zdaniem nie. Choć na pewno inny, może nawet przełomowy.


65

„Czarna Pantera” mimo świetnych złoczyńców i niezłej historii, nie zapewnia tak dobrej rozrywki, jak wcześniejsze obrazy z MCU. To po prostu niezły film, który miał potencjał być czymś znacznie lepszym.


60

Czarna Pantera to film pełen tradycji i rozmachu. Pomimo, że niepozbawiony scenariuszowych wad, prezentuje iście superbohaterski poziom.


60

Ryan Coogler serwuje nam średnią przystawkę przed głównym daniem, jakim niewątpliwie są Avengers: Wojna bez granic – do kina zawitają już za dwa miesiące.


60

To film, który nie ucieka od polityki, a wręcz otwarcie nawiązuje do bolesnych kwestii społecznych, do trudnej historii, wreszcie do problemów o wymiarze globalnym.


50

Na pewno coś nowego w kinie spod znaku Marvela. Zabrakło mu jednak "jaja" i reżysera z wyobraźnią sięgającą poza porządność, która okazała się nudna.


?

Nie jest to jeden z najlepszych tytułów z uniwersum, ale udanie prezentuje nam kolejny jego kawałek. Kawałek, który jest ciekawy, pomysłowy i piękny.


Proszę czekać…