Nić widmo 2017

Phantom Thread 2017

Big 86e79b8e 190f 4bd3 a886 515e682b204c
89
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
8
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 23 lut 2018 (2018-02-23)
  • Światowa premiera 25 gru 2017 (2017-12-25)
  • Gatunek Dramat
  • Kraj USA
  • Reżyseria Paul Thomas Anderson
  • Scenariusz Paul Thomas Anderson
  • Aktorzy Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Camilla Rutherford

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

Recenzje

100

To opowieść o poszukiwaniu miłości i wyrywaniu się samotności, ale przede wszystkim to hołd oddany muzie artysty, uszanowanie ogromnej siły i wytrzymałości tych wspaniałych kobiet.


100

Gdyby nie fakt, że w kontekście tego filmu każda metafora musi wywołać błyskawiczne skojarzenia seksualne, powiedziałbym krótko i prosto: jest to film, że palce lizać.


90

PTA jest główną gwiazdą widowiska, a Nić widmo z pewnością ujdzie za najpiękniejsze... albo inaczej, najdostojniejsze dzieło amerykańskiego artysty.


90

Nadchodząca wraz z końcem seansu konieczność opuszczenia jej i wyjścia na ulicę wiąże się z niemałym dyskomfortem - i to właśnie on stanowi najlepszą miarę "Nici widmo".


90

Ta gęsta, rozpisana na trzy postacie psychodrama opatrzona została zmysłowymi zdjęciami.


90

Jedna z najbardziej frapujących i zastanawiających filmowych historii miłosnych ostatnich lat.


80

"Nić widmo" jest podróżą do muzeum pożądania. Fascynująca podróż.


70

Film jest ostatnim popisem talentu Daniela Day-Lewisa. Jeśli faktycznie legendarny aktor opuści na zawsze srebrny ekran, tak jak obiecuje, będzie to najlepsze zejście ze sceny, jakie tylko można sobie wymarzyć.


Proszę czekać…