Nie jestem twoim murzynem 2016

I Am Not Your Negro 2016

Big b0b7590f b53d 437d 9f7e 4872ef13b63e
83
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
1
Negatywne
0
  • Polska premiera 01 gru 2017 (2017-12-01)
  • Światowa premiera 10 wrz 2016 (2016-09-10)
  • Gatunek Dokumentalny
  • Kraj Szwajcaria, Francja, Belgia, USA
  • Reżyseria Raoul Peck
  • Scenariusz Raoul Peck
  • Aktorzy Samuel L. Jackson, Shumerria Harris

Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA.

Recenzje

100

Precyzyjna kronika segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Ta przejmująco smutna podróż do jądra ciemności znajduje w przeszłości narzędzia do zrozumienia tego, co trwa dziś.


90

Sugestywne obrazy mają siłę faktów – mówią same za siebie i pokazują niepodważalną ciągłość praktyk wykluczania, obecność zbliżonych schematów myślenia niezależnie od momentu historycznego i dominujących tendencji politycznych.


90

"Nie jestem twoim murzynem" nie jest jednak filmem historycznym. Peck dba o współczesny kontekst. Pokazuje, na czym polega ciągłość prześladowania, jak bardzo stałym elementem kultury USA jest rasizm.


82

Całość ogląda się jak świetny dramat społeczny i same zdjęcia potrafią poruszyć dogłębnie wrażliwością widza. W tle cała historia opowiadana jest przyciszonym i poważnym, jak nigdy głosem Samuela L. Jacksona przez co całość wygląda i brzmi na najw...


80

Sprawność, w jaki ten bogaty, głęboko humanistyczny przekaz pomieszczono w trwającym ledwie półtorej godziny filmie dokumentalnym, budzi wielki szacunek.


80

Nie jestem twoim murzynem to opowieść o cierpieniu, o dekadach mniej lub bardziej spełnionej rewolucji oraz akceptacji brata obok, ale także o nadziei.


60

Dokument segreguje wiedzę odbiorcy i jeszcze szerzej otwiera mu oczy z niedowierzania, że człowiek człowiekowi zgotował taki los.


?

"Nie jestem twoim murzynem" to bardzo dobry, interesujący pod względem samej formy dokument. Choć można mieć do niego kilka zastrzeżeń, to wydaje się, że jakiekolwiek zmiany wprowadziłyby w tę starannie przemyślaną formułę chaos – a to byłaby spor...


Proszę czekać…