Nieposłuszne 2017

Disobedience 2017

Big 9006f016 1bbb 4605 b9e5 07c39a0ea6e8
65
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 03 sie 2018 (2018-08-03)
  • Światowa premiera 10 wrz 2017 (2017-09-10)
  • Gatunek Dramat, Romans
  • Kraj Irlandia, USA, Wielka Brytania
  • Reżyseria Sebastián Lelio
  • Aktorzy Rachel McAdams, Rachel Weisz, Alessandro Nivola

Esti jest młodą, przykładną żoną w małej, zamkniętej, żydowskiej społeczności, w której wszyscy się znają i wzajemnie obserwują. Seksualność jest tu poddana sztywnym rygorom, nie ma miejsca na odstępstwo od zasad, a pożądanie to temat tabu. W życiu Esti pojawia się Ronit, jej dawna kochanka i pierwsza miłość. Kiedy namiętność sprzed lat wybucha na nowo, żadna z nich nie zamierza podporządkować się regułom.

Recenzje

80

„Nieposłuszne” Sebastiana Lelio to osadzona w hermetycznym środowisku ortodoksyjnych Żydów uniwersalna opowieść o samostanowieniu i prawie do wolności wyboru.


70

Chemia między Weisz i McAdams jest niezwykle hipnotyzująca.


70

Nowy film chilijskiego reżysera jest powściągliwy, a przynajmniej jak na opowieść o wyklętym romansie dwóch nieszczęsnych kobiet; więcej tutaj chłodnych obserwacji niż zdecydowanych, oburzonych sądów.


70

Nieposłuszne są filmem czasami zbyt posłusznym, czasami zbyt melodramatycznym, ale przede wszystkim podejmującym poważny temat, przyznając się, że są sytuacje, w których zawsze ktoś ucierpi.


67

Film trochę za bardzo wpada w pułapkę swojego świadomie ascetycznego stylu. Momentami wytraca tempo, a celowo "stłumiona", grana lakonicznie postać Esti bywa dla widza emocjonalnie obojętna.


50

Dziwne, że Lelio postanowił osadzić swoją historię w tak znaczącym – wyjątkowo konserwatywnym – środowisku i nie wykorzystał jego dramaturgicznego potencjału. Wszystko bowiem w tej opowieści przychodzi zbyt łatwo.


50

"Nieposłuszne" wypadają całkiem solidnie. Ci jednak, którzy liczyli na coś więcej niż tylko na świadectwo rzemieślniczej sprawności Lelio, muszą przygotować się na rozczarowanie. Nic więcej nie otrzymają.


?

„Nieposłuszne” to nie jest jakiś wybitny film. Jest całkiem przeciętny, a jednak myśli się o nim długo po napisach końcowych.


Proszę czekać…