Tamte dni, tamte noce 2017

Call Me by Your Name 2017

Big 034c38a1 a330 4dc9 a217 13324e37c6e0
82
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 15 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
12
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 26 sty 2018 (2018-01-26)
  • Światowa premiera 22 sty 2017 (2017-01-22)
  • Gatunek Dramat, Romans
  • Kraj Włochy, Francja, Brazylia, USA
  • Reżyseria Luca Guadagnino
  • Scenariusz James Ivory
  • Aktorzy Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg

Północne Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią. Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną, a jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.

Recenzje

100

To jeden z najbardziej uczuciowych filmów, jakie w życiu widziałem. Letnia aura unosi się w powietrzu, erotyczne napięcie można wyczuć na swojej skórze.


90

Film mistrzowski, który w pełni wykorzystuje melodramatyczną konwencje, tworzy kompletne, hipertekstualne dzieło korzystające nie tylko z filmowego dorobku, ale z całej europejskiej kultury, ani na moment nie tracą sprzed oczu człowieka i jego pro...


90

Film nie używając wielkich liter, mówi o rzeczach wielkich, nie rozpustnie, ale pięknie i niesamowicie energicznie – bez prostych chwytów.


90

„Tamte dni, tamte noce”, czarująca historia miłosna i przenikliwa opowieść o edukacji sentymentalnej.


83

"Tamte dni, tamte noce" to film o uczuciu między dwoma młodymi mężczyznami. Ale to nie kino stricte gejowskie, ale mające potencjał jednoczenia pokoleń.


80

Film Luci Guadagnino odbiera się każdym zmysłem. Dotykiem, smakiem, zapachem, który przysiągłbym, że przeniknął na chwile z ekranu do kinowej sali…


80

"Tamte dni, tamte noce" ze swoją niezwykłą atmosferą i wrodzonym urokiem wydają się być pewniakiem tegorocznych Oscarów.


80

Guadagnino opowiada o potędze impulsów, które bywają destrukcyjne, nawet autodestrukcyjne.


75

Z wielkim bólem serca podchodzę więc do oceny filmu Guadagnino, gdyż rozochocony rewelacyjną pierwszą połową, dostałem po łbie maczugą drugiej części.


70

"Tamte dni, tamte nocy" mogły jeszcze bardziej zaznaczyć swoje piętno na naszej psychice, gdyby tylko miały emocjonalną siłę i głębię wieńczącego film monologu.


70

Pachnący upałem, brzoskwiniami i klasyczną sztuką romans odważnie podejmujący wciąż kontrowersyjny temat.


70

Tamte dni, tamte noce to bardzo interesująca produkcja, która wygrywa swoim minimalizmem, a także doskonałymi kreacjami aktorskimi, które zapadają w pamięć na długo po seansie. Zdecydowanie to film godny polecenia.


?

"Tamte dni, tamte noce" to intymny zapis relacji między dojrzewającym, niezwykle wrażliwym Elio oraz pewnym siebie, ekstrwaganckim i z pewnością zagadkowym Oliverem.


?

Luca Guadagnino zaczyna powoli wyrastać na jednego z najciekawszych europejskich twórców, których filmy warto oglądać.


?

"Tamte dni, tamte noce" to przede wszystkim pochwała młodości, bo młodość może i nie zawsze wszystko gruntownie przemyśli, nie zawsze listę "za" i "przeciw" spisze, do wody skacze na główkę, a nie przy brzegu brodzi.


Proszę czekać…