Czas mroku 2017

Darkest Hour 2017

Big 7230d9da 97df 400f 9a03 21cede25449e
66
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 18 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
12
Neutralne
4
Negatywne
1
  • Polska premiera 26 sty 2018 (2018-01-26)
  • Światowa premiera 01 wrz 2017 (2017-09-01)
  • Gatunek Dramat, Biograficzny, Wojenny
  • Kraj Wielka Brytania
  • Reżyseria Joe Wright
  • Scenariusz Anthony McCarten
  • Aktorzy Gary Oldman, Lily James, Ben Mendelsohn

Pasjonująca, dramatyczna opowieść o człowieku, którego jedna decyzja zmieni losy świata. Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill w przededniu podjęcia decyzji o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do drugiej wojny światowej.

Recenzje

90

Film Joego Wrighta to obraz opowiadający o podejmowaniu trudnych decyzji, zmaganiach z emocjami i odpowiedzialności. Doskonała propozycja z grą aktorską na najwyższym poziomie.


80

To kino solidne, nie tylko solenne, bo z iskrą i imponującą umiejętnością opowiadania o trudnych postaciach – prawdomównie – bez tremy z powodu ich wielkości.


80

Zamiast spodziewanych pertraktacji dyplomatycznych z Hitlerem, obiecuje rodakom krew, pot, znój i łzy. Historyczne kino wysokiej próby z świetnym Oldmanem, bardzo dobrym scenariuszem i przesadnie niezłomnymi Brytyjczykami.


70

Twórcy kreują atmosferę gęstniejącego strachu i podnoszą widzom adrenalinę, przerażając wzbierającym w bohaterach lękiem porażki.


70

Dobra brytyjska produkcja z precyzją i niezwykłą ostrością opowiadania.


70

Czas mroku ociera się o minimum ideał, to - między Bogiem a prawdą - do tego ideału ma daleko. Przede wszystkim film ten trzyma się na niezwykle cienkich niciach.


70

Wszystkie te drobne niedostatki bledną jednak wobec nadrzędnej wartości, jaką jest pierwszoplanowa kreacja.


70

Czas mroku jest dobrze nakręconą i zagraną biografią, która unika jednak dwuznaczności czy głębszego zarysowania portretu Churchilla. Mimo to film Wrighta dostarcza tego, czego możemy się po nim podziewać.


70

Poraniona przez Brexit Wielka Brytania być może potrzebuje takich narracji, przypominających jej, jak w przeszłości, w dużo trudniejszych warunkach, samotny Londyn był w stanie przetrwać i odnieść zwycięstwo.


70

Czas mroku to film Joe Wrighta o ważnym fragmencie życia Winstona Churchilla. Został on wyróżniony 6 nominacjami do Oscara. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to naprawdę dobre kino.


70

Wright, będąc świadomym statusu swojego bohatera, stworzył solidny film gatunkowy, jednocześnie unikając stawiania Churchillowi zbyt wielkiego pomnika.


67

Opowieść zdaje się płynąć nazbyt lekko, upraszczając sytuację oraz skomplikowany charakter głównego bohatera, zadowalając się figurą niezłomnego męża stanu w ciele zdziwaczałego wieloryba.


60

Joe Wright uderza w izolacjonistyczne tony i przypomina Wyspiarzom o ich wyższości nad innymi narodami Europy kontynentalnej.


50

Czas mroku jest tylko sztampowym biograficznym filmem, którego twórcom brakło na tyle odwagi i dystansu, aby uczynić go ciekawym portretem Winstona Churchilla, o którym właściwie niczego się nie dowiadujemy.


50

Tam, gdzie aktor błyszczy, zawodzi niestety dramaturgia. W efekcie salonowe pogadanki przesłaniają emocje i zaczynają w pewnym momencie nużyć, a nie taki chyba był cel filmu opowiadającego o nadchodzącej apokalipsie.


50

Gdyby sam Churchill mógł to zobaczyć, z pewnością polałby Oldmanowi ulubionej whisky i podzielił się ostatnim cygarem.


30

"Czas mroku" jest w gruncie rzeczy niezobowiązującą bajką, w której Churchill pełni rolę kogoś w rodzaju mądrego, nieszkodliwie zdziwaczałego czarodzieja.


?

„Czas mroku” to zdecydowanie film wart zobaczenia ze względu na popisową rolę Gary’ego Oldmana.


Proszę czekać…