Listopad 2017

November 2017

Big 7ce4252e e628 4517 b41c 2f088c77b0c1
70
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 7 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
5
Neutralne
2
Negatywne
0
  • Polska premiera 02 lis 2018 (2018-11-02)
  • Światowa premiera 03 lut 2017 (2017-02-03)
  • Gatunek Fantasy, Horror, Dramat, Romans
  • Kraj Estonia, Polska, Holandia
  • Reżyseria Rainer Sarnet
  • Scenariusz Rainer Sarnet
  • Aktorzy Rea Lest, Jörgen Liik, Arvo Kukumägi

"Listopad" to jednocześnie mroczna baśń, horror i niezwykła historia miłosna. Bazując na estońskim bestsellerze, reżyser stworzył jedyną w swoim rodzaju filmową miksturę przywołującą średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia. "Listopad" opowiada historię mieszkańców wsi, którzy starają się przetrwać zimę, i pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi. Historia zanurzona jest w lokalnych wierzeniach, które przenikają każdą sferę życia postaci – zmarli powracają do świata żywych, by spotkać się z członkami swoich rodzin, bohaterowie zawierają pakty z diabłem i przygotowują magiczne eliksiry.

Recenzje

80

Chociaż film Rainera Sarneta rozgrywa się w dawnej Estonii, to prawie nic nie łączy go z kinem historycznym - ekranowa rzeczywistość jest magiczna, fantasmagoryczna, wymyślona lub wyśniona.


80

„Listopad”, jak sam miesiąc jest w stanie zmęczyć tempem, klimatem czy uczuciem dłużyzny, jednak filmowo nagradza cierpliwych swoją nieoczywistością, aurą i uczuciem „nie z tego świata”.


75

To nie jest film opanowany, który da się podporządkować, ustawić w szeregu i chwilami można za zmyślnymi zagraniami nie nadążyć.


70

„November” na pewno spodoba się komuś, komu nieobce są mroczne klimaty, przyprawione egzotycznymi, a zarazem tak bardzo nam bliskimi elementami zabobonu.


67

Trochę okrutno-groteskowa baśń, trochę opowieść miłosna z cyklu "ona kocha jego, on kocha inną".


60

Ekranizacja powieści Andrusa Kivirähka to faktycznie niezły folklor: filmowa baśń, która urzeka iście listopadowym klimatem i ludową ekscentryką. Ze wspomnianym Krattem na czele.


60

„November” jest tytułem tyleż oryginalnym, co przewrotnym – wyciągającym każdy brud ludzkiej duszy i przerysowujący go do gombrowiczowskiej przesady.


Proszę czekać…