Tom of Finland 2017

2017

Big 828c610e dfd9 4f3f b38e 7fc7d5fccd37
57
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 6 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
2
Neutralne
2
Negatywne
1
  • Polska premiera 24 lis 2017 (2017-11-24)
  • Światowa premiera 27 sty 2017 (2017-01-27)
  • Gatunek Biograficzny, Dramat
  • Kraj Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, USA
  • Reżyseria Dome Karukoski
  • Aktorzy Pekka Strang, Lauri Tilkanen, Jan Böhme

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Recenzje

70

Może czasami niepotrzebnie film wyhamowuje, ale z drugiej strony nie recytuje utworu poetyckiego o uciśnionych homoseksualistach, a z temperamentem o wściekłych i walczących facetach, którym brakuje seksu i wolności.


67

"Tom of Finland" to dobry w sumie film, ale pozostawiający uczucie niewykorzystania swojego potencjału.


60

Tom of Finland nie jest idealny. Bywa nużący i pełen przeskoków czasowych, które trzeba śledzić z uwagą. Jednak niesie w sobie magiczną aurę wyjątkowej osobowości.


50

Karykatura? Przegięcie? A może po prostu porno? Rysunki Touko Valio Laaksonena trudno opisać bez wdawania się w szczegóły.


40

Film Dome Karukoskiego w syntetyczny sposób opowiada o życiu i karierze Toma; to pigułka z dawką informacji.


?

Obraz Karukoskiego napakowany jest bowiem chwilami, które są dramatyczne, pełne emocji i umożliwiające pokazanie szerokiego spektrum problemów, jakie dotykały środowisko gejowskie w powojennej Europie.


Proszę czekać…