Beksińscy. Album wideofoniczny 2017

2017

Big c68ea37e b3f3 404b ab76 8fb619662a26
78
FilmRank
Średnia ocena na podstawie recenzji krytyków

Ten film posiada 8 recenzji

Rozkład ocen wystawionych przez krytyków:

Pozytywne
6
Neutralne
0
Negatywne
0
  • Polska premiera 10 lis 2017 (2017-11-10)
  • Światowa premiera 28 maj 2017 (2017-05-28)
  • Gatunek Dokumentalny
  • Kraj Polska
  • Reżyseria Marcin Borchardt
  • Scenariusz Marcin Borchardt
  • Aktorzy Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński

Historia wybitnego polskiego malarza, Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie nie publikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałach z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. "Beksińscy. Portret podwójny".

Recenzje

90

Nie chcę bluźnić, czy coś takiego, ale, o ile mogę Beksińskich. Album Wideofoniczny nazwać filmem w klasycznym tego słowa rozumieniu, to jest on jednym z lepszych, które widziałam w tym roku.


83

Tym razem obrazy Beksińskiego stanowią tło przedstawianej relacji, jednakże pojawia się fragment zapisu postępów pracy malarza, który przechodził różne stany emocjonalne podczas pracy. Jeden z przedstawionych obrazów jest plastycznym palimpsestem,...


80

"Album wideofoniczny" nie pozwala zlekceważyć bohaterów jako oderwanych od rzeczywistości ekscentryków. Wręcz przeciwnie, Zdzisław, Zofia i Tomek wydają się doskonałymi produktami swojej epoki.


80

‌Beksińscy. Album wideofoniczny to 80-minutowa refleksja. Ponowne sięgnięcie do ulotnych chwil, które na zawsze zostały zamknięte na taśmie filmowej.


67

W porównaniu z fabularną „Ostatnią rodziną”, choć porównywać trudno, ze względu na różnice gatunków, dokument bardziej koncentruje się na postaci i losach młodego Beksińskiego.


67

Powstał dokumentalny dramat rodzinny według scenariusza z bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej – wnikliwy, intymny do tego stopnia, że chwilami widz może się poczuć niezręcznie.


?

Dokument Borchardta powinno oglądać się w zestawie z "Ostatnią rodziną" Jana P. Matuszyńskiego. Dla równowagi, ponieważ więcej w nim ciepła i poczucia humoru.


?

Widz otrzymuje płynne przechodzenie z jednego nagrania do następnego, z jednego wątku w drugi.


Proszę czekać…